RE: Kullanıcı Arayüzü (UI) ve Kullanıcı Deneyimi(UX) arasındaki fark nedir?

Bu alana yeni başlayan birçok kişi bu ifadeleri tam olarak kavrayamıyor. Ben de ilk başta anlamlarını anlamakta zorlandığım için sizlere anlatmak istedim. Kullanıcı Arayüzü(UI)’nde amaç , tasarım ilkesinin görsellik olduğudur.  Bu tasarımcılar tarafından hazırlanan görselliğin ön planda olduğu bir arayüzdür diyebiliriz. Burada önemli olan kısım tasarımın, müşterinin şart koyduğu ihtiyaçlara göre hazırlanmasıdır. Arayüz tasarımında dikkat edilmesi gerekenleri sıralarsak:

  • Tasarımın taslağını oluşturma
  • Tasarıma uygun renk ve yazı fontlarını kullanma gibi birçok madde sıralayabilirz.

Kullanıcı Deneyimi(UX)’ndeki amaç , tasarım ilkesinin insan odaklı olmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi kullanıcı deneyimi dediğimiz alanı içine alır. Yani oluşturulan tasarımı, kullanıcılara göre en iyi şekilde planlamaktır. Kullanıcılara göre kelimesini biraz daha açarsak ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Şimdi Kullanıcı Deneyiminde dikkat edilmesi gereken başlıca maddeler sıralarsak:

  • Verileri analiz etme
  • Site analizini gerçekleştirme
  • Kullanıcı memnuniyetini sağlama
  • Demo oluşturma

Kullanıcı Arayüzü ve Deneyimini yalnızca tek bir kişi  yürütebilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey ise bu iki farklı görevde çalışacak olan kimsenin UX ve UI olayını birbirine karıştırmamasıdır. Birinde çalışırken ki kullandığı düşünce şeklini ve hedeflerini diğer görevinde kullanmaması gerektiğini çok iyi öğrenmelidir.

Yorum Ekle

Biraz kısa ama açıklayıcı olmuş.

Intern 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.