RE: İnternetten grafik tasarım öğrenme

Grafik tasarım okulu okuyanların ve ajansların bir çoğu internetten grafik tasarım öğrenme mevzusuna hiç sıcak bakmıyor ve şiddetle kınıyor. Haklılar mı yoksa yanılıyorlar mı? İnternetten grafik tasarım öğrenme gerçekten bu işin okulunu okumanın yerini tutabilir mi? Cevap kişiden kişiye değişir. Aslında bu arkadaşlar bir nebze haklılar. Grafik tasarım okulları bu işin altyapısını ve temel prensiplerini öğrenciye yediriyor. Youtube ve udemy gibi online dersler aracılığıyla bu işi öğrenen alaylı grafik tasarımcılar bazı prensipleri ve çok önemli noktaları kaçırabilirler. Ama ben inanıyorum ki yeterli emeği ve zamanı gözden çıkaran tutkulu kişiler okulunu okumadan da grafik tasarımcı olabilir.

Aslında başarılı bir grafik tasarımcı olmanın en önemli kriterleri güncel trendleri takip etmek. Çünkü bu meslek öyle bir meslek ki 6 ay ara veren kişinin geri dönüşü çok zor olabilir. Her geçen gün yeni yazılımlar, konseptler ve trendler ortaya çıkıyor. Yani ben oldum diyerek kendini geliştirmeyi bırakanların bu meslekte tutunması bir hayli zor.

İnternetten grafik tasarım öğrenme denildiği zaman akla ilk olarak youtube videoları ve dünyanın en büyük kurs sitesi olan udemy geliyor. Tamam youtube herkesin kafasına göre içerik yükleyebildiği bir mecra ve kaliteli içerik bulmak zor. Ha youtube üzerinden çok kaliteli dersler verenler de yok değil. Ama kendilerini bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor. Udemy ise tamamen kurs vermeye dayalı bir platform olduğu için bu hususta daha başarılı. İhtiyacınız olan dersleri kullanıcı puanlarına göre filtre ederseniz alanının en başarılı öğretmenlerinin derslerine dahi erişebilirsiniz.

Umarım internetten grafik tasarım öğrenmek isteyen ve çekinceleri olan arkadaşlara yararlı bir yazı olmuştur. Lütfen düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

Yorum Ekle

Bölümü bitirip, mezun olup çok az deneyimle ortalama işler yapan birileri de vardır ya da tam tersi kurs, video vb. öğrenip çeşitli işler yapmış ve kendini geliştirmiş birileri de vardır. Ama bazı durumlarda belgeyle tescillenmiş eğitim kişiyi bir adım öne taşıyabiliyor. Sertifika sahibi biri yerine lisans mezunu birini almak daha tercih edilebilir oluyor.

Mid-Level 24/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.