RE: Influencerların Reklam Bedelleri

Merhaba herkese.

Influencerların hizmet bedelleri ile ilgili bir konu açılabilir diye düşündüm.

Bu işi çeşitli ajanslar aracılığıyla yapmak elbette mümkün.  Aracısız anlaşılan işbirlikleri için fikir ve tecrübelerimizi paylaşalım isterim.

Takipçi sayısı, etkileşim sayısı, kişinin sadece bir sosyal medya fenomeni mi olduğu yoksa öncesinde zaten ünlü bir kişi miydi gibi veriler ücreti etkilese de, kimileri ürün karşılığında işbirliği yapıyor olsa da, bu konuda kafalarda soru işaretleri olduğunu düşünüyorum.

Influencerlarla çalışan arkadaşlar hesap adı vermeden takipçi sayısı, etkileşim sayısı ve hangi mecrada ne tarz bir paylaşım için ne kadar bütçe harcadıklarını belirtirse güzel olur.

Sevgiler.

Yorum Ekle
En iyi cevap

Merhaba. Bu konuda bilgi alışverişi yapmak çok mantıklı çünkü kimse influencer bütçeleri konusunda net bir şey bilmiyor. Ben yakın zamanda twitter üzerinden bol takipçili 2 kişiyle çalıştım. Deneyimlerimi aktarayım.

1 milyon takipçili hesap / Twitter / RT için 120 TL / 10 Beğeni
İlk kişinin takipçi sayısı 1 milyondan fazlaydı ve mavi tikli bir hesaptı. İçerikleri de hedef kitlesi de çok karışıktı. Her türden insan olduğu gibi her türden içerik de vardı hesapta. Bir tweetinizi 120 TL’ye RT ediyordu. Ben de en çok etkileşim alacağını düşündüğüm bir içerik için ödeme yaptım ve bekledim. RT ettiği içerik sadece 1 RT ve 10 beğeni aldı. Pişman oldum.

20 bin takipçili hesap / Twitter / RT için 30 TL / 150+ Beğeni
Bu kişinin de takipçi sayısı 20 bin civarındaydı ama daha kaliteli içerikler paylaştığı için kitlesi daha sadıktı. Mavi tikli bir hesap falan da değildi diğeri gibi. Belli bir alan üzerine içerik üretiyordu. Bir RT için sadece 30 TL ödedim ve yukarıda örneklediğim arkadaşın RT’lediği içeriğe çok benzer bir içeriği RT’ledi. Sonuç: 150’den fazla beğeni+20 küsür RT+30 küsür takipçi geldi. Memnun kaldım.

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.