RE: Geleceğin mesleği: Veri Madenciliği (Data Mining) neden olmasın?

Hepimiz birçok kez satış sitelerinden alışveriş yapmışızdır ve alışverişimizi tamamladıktan sonra  başka siteleri ziyaret ettiğimizde , reklam kısmında bizim aldığımız ürünlere benzer ürünler görürüz. Muhtemelen siz de bu durumu garipsiyorsunuzdur.  Peki bu nasıl oluyor? Sistemi özetlemek gerekirse sizin her tıkladığınız kategori , baktığınız içerikler gibi bilgiler  google veya kullanmış olduğunuz site tarafından biliniyor ve depolanıyor. Bu depolama işine veri madenliği (data mining) deniliyor.

Veri madenciliği ise bütün verileri analiz etmeyi , analiz sonrası işe yarayacak kısımları ayrıştırmayı ve bu verilerin gerektiği şekilde kullanmayı ifade ediyor.

Örnek vermek gerekirse, süpermarketlerde sizden telefon numaranız veya mail hesabınız karşlığıında üyelik oluşturulur  ve bu kartla siz indirime sahip olursunuz. Buradaki asıl amaç indirim değil , mail ve telefon numarası ile sizlere verilen ID numarası, sizlerin alışverişte neleri tercih ettğinizi, gün içerisinde hangi saatte alışveriş yaptığınızı ve hangi sıklıkla ziyaret ettiğiniz gibi bilgilere sahip olmaktır.

Başlıkta da belirttiğim gibi bence  geleceğin mesleği , veri madenciliğidir.

Yorum Ekle

Teşekkür ederim bilgilendirme için, birçok kez başıma geldi fakat nedenini bilmiyordum 🙂

Intern 17/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.