RE: Freelance videographer / video editör işleri yapmak için

Öncelikle herkese iyi akşamlar. 2-3 yıldır freelance olarak küçük çaplı şirketlere ve yeni oluşumlara yazarlık işi yaptım. Video edit programlarına da ilgim olduğu için freelance videographer olmak istiyorum. Üniversitedeyken kendimce birkaç amatör video edit programıyla video montajları yapmıştım. Acaba bu ilgi alanımı kariyer amaçlı değerlendirebilir miyim diyorum. Öncesinde profesyonel video edit programlarını öğrenmem gerektiğini biliyorum. Bunun için araştırma yapıp en iyi programlar olarak Premier, After Effects, Sony Vegas gibi programlarla karşılaştım. Şimdi sorularıma geçeyim, umarım siteden biri yardımcı olur.

1. Premier, After Effects, Sony Vegas programlarından hangisi video editör olarak çalışanlar tarafından daha çok tercih ediliyor? Ya da bu programlardan başka bir program var mı bildiğiniz?

2. Video editörlük işinde temel düzeydeki bilgilerimi nasıl geliştirebilirim?

3. Bu konuda önerebileceğiniz online workshop, eğitim vs var mı?

4. Kendimi geliştirdiğimde videographer arayan kişilere/şirketlere nasıl ulaşmalıyım? Yani nasıl iş bulacağım?

 

Yorum Ekle
En iyi cevap

İyi akşamlar sana da. Öncelikle heves kırmak istemem ama ben de videographer sayılırım ve montaj/kurgu işleri yaparak geçimimi sürdürmem çok zor oluyor. Hem de uzun zamandır bu işi yapmama rağmen! Bu yüzden programlardan önce sektörü ve iş imkanlarını da araştır derim. Freelance videographer olacağım diyorsan da işin daha zor çünkü bu alanda kendini ispatlamış isimler genelde iş yapıyor. Ha ben küçük işlerle gelir sağlayacağım başlangıçta diyorsan freelance iş yapabileceğin siteler mevcut.

Başlangıçta sadece Adobe Premier bilsen yeterli, Vegas’a ihtiyacın olmayacak. Sonrasında After Effects’e geçersin. (Zaten müşteri taleplerinden dolayı geçmek zorunda hissedeceksin kendini.)

Video editörlük işinde temel düzeydeki bilgilerini geliştirmek için yapacağın en iyi şey programı açıp günlerce hatta aylarca kurcalamak olmalı. Ben bu şekilde öğrendim ve eminim sen de öğrenirsin. Bol bol saçma videolar çek ve onları kurgula. Son olarak, bir videographer için en önemli şey program bilgisi değil, kurgu mantığını ve sinematografiyi bilmek bana göre.

Junior 06/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.