RE: Freelance videographer / video editör işleri yapmak için

Öncelikle herkese iyi akşamlar. 2-3 yıldır freelance olarak küçük çaplı şirketlere ve yeni oluşumlara yazarlık işi yaptım. Video edit programlarına da ilgim olduğu için freelance videographer olmak istiyorum. Üniversitedeyken kendimce birkaç amatör video edit programıyla video montajları yapmıştım. Acaba bu ilgi alanımı kariyer amaçlı değerlendirebilir miyim diyorum. Öncesinde profesyonel video edit programlarını öğrenmem gerektiğini biliyorum. Bunun için araştırma yapıp en iyi programlar olarak Premier, After Effects, Sony Vegas gibi programlarla karşılaştım. Şimdi sorularıma geçeyim, umarım siteden biri yardımcı olur.

1. Premier, After Effects, Sony Vegas programlarından hangisi video editör olarak çalışanlar tarafından daha çok tercih ediliyor? Ya da bu programlardan başka bir program var mı bildiğiniz?

2. Video editörlük işinde temel düzeydeki bilgilerimi nasıl geliştirebilirim?

3. Bu konuda önerebileceğiniz online workshop, eğitim vs var mı?

4. Kendimi geliştirdiğimde videographer arayan kişilere/şirketlere nasıl ulaşmalıyım? Yani nasıl iş bulacağım?

 

Yorum Ekle

Bir süre eski okulumun kısa film festivalinde filmlerin kurgusu ile uğraştım, aynı zamanda bu video edit işlerine başlamamı yine okulumun kısa film festivalinde arkadaşlarım ile çektiğim kısa filmin kurgusu ile başladım. Kısa süre Vegas ve uzun süredir Premiere kullanıyorum. Ali’nin dediği gibi bu işte en çok sinematografi ve kurgu teknikleri/mantığı önemli, bir süre program kurcalayan biriside videoları arka arkaya dizebilir, burada fark yaratan şey yaratıcılık bence. Eğer televizyon sektörü düşünüyorsan Edius programınıda bilmen yararlı olur, medyada yaygın kullanımı var, hızlı ve tekrara düşen işlerde daha kullanışlı ve basit olduğu söylenmesinin yanında aynı zamanda uygun fiyatlı yani medya şirketleri için daha avantajlı. Bunun dışında bol bol yaratıcı kurgu içerikleri izle, mesela aç 140Journos videoları izle, nasıl geçiş yapılmış, müzikler nerede nasıl kullanılmış, açılar, çekimler vs veya uzun ve detaylı konular nasıl 3-4 dakikalık videolarda anlatılmış gör.

Intern 23/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.