RE: Freelance sözleşme

Freelance çalışmak deyince herkesin aklına rahat bir iş hayatı geliyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki davulun sesi uzaktan hoş gelir. Birçok freelancer maddi ve sosyal anlamda güvencesiz, iş konusunda hiçbir söz hakkı olmadan çalışıyor. Bu durumu düzeltmek ve kendimizi güvence altına almak için freelance sözleşmeler yapmalıyız. Araştırdığınızda karşınıza her işe uygun sözleşme örnekleri çıkacaktır. Ben size freelance bir sözleşme de olmazsa olmazları sıralayacağım;

  • İşveren ve çalışanın bilgileri: Burada bilgilerin eksiksiz ve doğru olması her iki taraf için de dikkat edilmesi gereken bir konu.
  • İş tanımı ve ücret belirlenmesi: İş tanımını doğru yapmak özellikle freelancerları işin ilerleyen evrelerinde haksızlığa uğramaktan alıkoyar. Ben ücretin saatlik olarak belirlenmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.
  • Masrafların belirlenmesi: ‘Eğer varsa’ masrafları iş başlamadan belirlemek ilerleyen süreçte doğacak tartışmaları kesinlikle önleyecektir.
  • İşverenin ve çalışanın sosyal hak ve yükümlülükleri: Özellikle bu madde kesinlikle özenle hazırlanmalıdır. Örneğin işverenin bir iş için 2 revize hakkının bulunması gibi bir madde koyulduğunda iş kesinle daha düzenli olacaktır.

Benim aklımdakiler şimdilik bu kadar. Eğer eklemek istedikleriniz ya da düzeltmek istediğiniz maddeler varsa yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Yorum Ekle

sözleşme yapmayanlar çok pişman oluyorlar sözleşme şart

Mid-Level 12/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.