RE: Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı?

Arkadaşlar şu konuyu bir aydınlatabilir miyiz? Uzun süredir freelance iş yapıyorum ama vergiyle alakalı hiçbir şey yapmadım. Başıma bir iş gelir mi? Araştırma yapsam da her sitede farklı bir şey yazıyor iyice kafam karıştı. Hem diğer freelance çalışan arkadaşların da işine yarar. Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı değil mi? Freelance çalışmak serbest meslek kazancına mı giriyor?

Mümkünse muhasebeci veya hukukçu arkadaşlar konuya bir el atsın lütfen.

Yorum Ekle

Muhasebeci veya hukukçu değilim ama her sitede farklı bilgi olmasının nedeni, serbest meslek kazancı istisnasının sürekli değişiyor olması. Sadece bu da değil bütün şartlar değişiyor ve her defasında gelir idaresi başkanlığı web sitesinde doküman yayınlıyor. 2020 için vergi rehberi hazırlanmış. Müsait bir kafayla okursan kafandaki bütün sorulara yanıt bulacaksındır.

Ama hemen söyleyeyim, evet freelance çalışanlar da vergisini ödemeli. Sadece yıllık kazanç konusunda belli bir miktar var. O miktarla ilgili detayları vergi rehberinden inceleyebilirsin.

Serbest meslek erbabı kapsamına girip girmediğini de şöyle açıklamışlar:

“Serbest meslek faaliyetini kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde ifa eden; avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru vb. kişiler serbest meslek erbabıdır.”

Bunun dışında başka meslek grupları da var serbest meslek erbabı olan. Dediğim gibi en güvenilir bilgiyi link eklediğim vergi rehberinden edinebilirsin.

Junior 03/05/2020 cevapladı.

Süper oldu bu. Teşekkür ederim.

03/05/2020.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.