RE: Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı?

Arkadaşlar şu konuyu bir aydınlatabilir miyiz? Uzun süredir freelance iş yapıyorum ama vergiyle alakalı hiçbir şey yapmadım. Başıma bir iş gelir mi? Araştırma yapsam da her sitede farklı bir şey yazıyor iyice kafam karıştı. Hem diğer freelance çalışan arkadaşların da işine yarar. Freelance iş yapanlar vergi vermek zorunda mı değil mi? Freelance çalışmak serbest meslek kazancına mı giriyor?

Mümkünse muhasebeci veya hukukçu arkadaşlar konuya bir el atsın lütfen.

Yorum Ekle

Evet, bu konuya vergi rehberinden bakmak en doğrusu. Ben de freelance çalışanların nasıl fatura kesebileceğini anlatayım.

Freelance çalışma şeklinde sizden ya fatura kesmeniz bekleniyor ya da serbest meslek makbuzu. Şirket değilim ki faturayı nasıl keseceğim diyebilirsiniz. Faturayı ya bir şirket üzerinden keseceksiniz ya da rimuut gibi girişimlere komisyon ödeyerek. Gerçi iki türlü de anlaştığınız tutardan ciddi bir miktar kırpılmış oluyor. Size fatura kesen şirkete, o şirket vergi dairesine sizin için KDV ve gelir vergisi ödeyeceği için %35-40 civarında komisyon ödeyeceksiniz. Eğer gider gösterebilen bir şirketse (gider gösterme konusunda çok zorluk çekmiyorsa) şanslısınız, sadece %18 KDV’sini ödersiniz ve fatura işini çözersiniz.

Ama şöyle bir risk var: İşle/faturayla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız mahkemeye gittiğiniz zaman, faturada başka bir şirketin isminin yazıyor olmasından dolayı o işi ispat etme noktasında sıkıntılar yaşarsınız. Tanıdığınız bir şirket yoksa zaten şimdilik rimuut’a bağımlısınız. İkidir rimuut dememin sebebi, bu konuda bildiğim tek Türk girişim olması. (Gerçi Türkiye’de kurulmadı ama kurucuları Türkler ve Türkçe iletişim kurabilirsiniz.) Eminim farklı yabancı girişimler de vardır. O da bildiğim kadarıyla %12-15 civarında kesiyor.

Senior 03/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.