RE: Freelance çalışmak istiyorum, ne yapmalıyım?

arkadaşlar freelance çalışmak istiyorum ama ne yapacağımı, nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum. hazır böyle bir siteyle karşılaşmışken deneyimli kişilerin yorumlarını almak istedim. daha önce kurumsal bir firmada yönetici asistanlığı yaptım. yazmaya da ilgim var.  freelance çalışmak isteyen birine neler önerirsiniz?

Yorum Ekle

Yaklaşık 3 senedir freelance çalışan biri olarak aklıma gelen birkaç söyleyeyim. Tabii bu işin doğrusu yanlışı yok ama deneyim neticede. Belki başka arkadaşlar da kendi deneyimlerini aktarırlar.

Öncelikle hemen söyleyeyim, freelance çalışmak istiyorum ama ne yapacağım diye ben de başlarda kendime çok sordum. Başlangıçta size korkutucu bir alan gibi gelebilir. Bu normal. Ama iş almaya, teslim etmeye ve kazanmaya başladığınızda korkunç bir yanı kalmıyor. Aksine bir daha ofiste çalışmak istemez hale geliyorsunuz. Çünkü freelance çalışmak gerçekten özgür olmak demek.

Ben web tasarımla ve programlamayla ilgileniyorum ve bu alanda işler yapıyorum. Üniversitede bununla alakalı bir bölüm okumadım ama ilgim olduğu için kendimi geliştirdim. Siz de öncelikli olarak ilgi alanınızı ya da uzmanlık alanınızı belirleyin ve o alan üzerine yoğunlaşın. Freelance olarak yapılabilecek çok farklı iş imkanları var. Yönetici asistanlığı yaptığınızı söylüyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yönetici asistanlığını freelance olarak yapanlar da var. Veya uzaktan yürütenler. Bunu değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yazıya ilginiz olduğu için freelance yazarlık anlamında çok fazla iş çıkabiliyor.  Yakın zamanda sitede açılan En iyi freelance yazarlık siteleri başlıklı konuda yer alan cevapları inceleyebilirsiniz. Freelance yazar ilanı pek karşılaşacağınız bir şey değil. Bu işi belli ücretler karşılığında yapabileceğiniz siteler var. Oralara kayıt olmanız gerekiyor.

Edindiğim deneyime göre, zaman yönetimi bu işin en önemli parçası. Zamanınızı iyi yönetmek zorundasınız. Başınızda patron olmadığı zaman zamanı yönetmek biraz zor olabiliyor. Son olarak, yaptığınız işin hakkını vererek yaparsanız başka kapılar da açılır. Çünkü freelance çalışan kişiler genellikle başkalarının referanslarıyla iş bulabiliyor.

Junior 08/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.