RE: Freelance bir iş olarak; Sanal Asistanlık

Asistanlık, ofis içinde günlük idari işleri yönetmek, çalışanlara destek olmak ve özellikle yöneticilerin işlerine yardımcı olmak demek. Sanal asistanlık ise tüm bunları online olarak gerçekleştirmek anlamına geliyor.

Sanal asistanlar daha çok yöneticilere özel çalışıyorlar. E-posta alma/gönderme, telefon aramaları yapma gibi uzaktan da yapılabilecek işlere yardım ediyorlar. Sanal asistanlık yapabilmek için iyi bir iletişim yeteneği ve Word/Excel benzeri programları kullanabilmek gerekiyor.

Uzmankirala, bionluk gibi sitelerde birçok sanal asistan bulunabilir ya da iş başvurusu oluşturulabilir. Özellikle virüs sebebiyle uzaktan çalışmanın zorunlu olduğu bu dönemde sanal asistanlığa rağbetin artacağını düşünüyorum.

Siz de sanal asistanlık hakkında deneyim ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Sanal olduğu için aslında genellikle sigorta yapılmıyor. Şirketlerin ya da bireylerinde sanal asistanlığı tercih etmesinin sebeplerinden biri de bu. Konuştuğunuz kişi belirli bir zaman dilimi için sizinle çalışmak istiyor olabilir. Eğer saatlik fiyat vermesinin sebebi günlük şu saatler arasında kesin çalışacağınız anlamına geliyorsa 15tl başlangıç için kötü bir fiyat değil. Fakat net bir saat aralığı yoksa suistimal edilebilecek bir durum. 

Ayrıca soramadım durumunu ben de başlarda çok yaşıyordum fakat aklınıza gelen her soruyu net bir cevap alana kadar müşteriye sormanızı öneririm. Çünkü aksi halde işe başladıktan sonra sıkıntılı durumlar yaşanabiliyor. Çekinmeden sormak gerekiyor. Sonuçta siz yapacağınız iş karşısında para kazanacaksınız o kişiden. İşi netleştirmeden her durumu konuşmadan başlamak doğru olmuyor.

Mid-Level 05/06/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.