RE: Fake, Deepfake’in geleceği sizi de korkutmuyor mu?

Bugün sosyal ağlarda türlü sanal ortamlarda haber sitelerinde viral olan bir çok başlıkta örneklerini bolca görmeye başladığımız, fake haberler, ss, videolar v.s. önü alınamaz şekilde yaygınlaşıyor. Bence bu nitelikli dolandırıcılık kapsamına alınması gereken ciddi bir konudur 🙂 Yüz değiştiren veya başkalarının yüzüne eşleştiren programlarla neler yapılabildiğini bir araştırınız. Teyit org gibi haber doğrulama kaynaklarının parmakla gösterilecek kadar az olduğu ülkemizde sosyal medya okur yazarlığınında ilkokul 1. sınıf seviyesinde bile olmadığını düşündüğümüzde sahte ss lerin ve haberlerin nasıl bu kadar hızlı bir şekilde yayıldığını ve doğru kabul edildiğini anlamak çok zor değil belkide.. Ben 5-10 sene sonrası için ciddi kaygı duyuyorum..

Yorum Ekle

Deepfake korkunç bir buluş. Makine öğrenmesi dediğimiz şeyin bir ürünü. İnsanların fake haberlerle panik yaşamasından kişilik haklarının ihlali ve internetteki rencidenin gerçek hayatı baltalamasına kadar pek çok sonucu oldu ve olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Intern 06/05/2020 cevapladı.

maalesef öyle şuan hizmet ettiği sektörler malumunuz, yayıngınlaşması durumunda önüne geçilemeyecek bir hal alır ve zaten doğruyu yanlışı ayırt edemediğimiz bu dönemde herkes yalancı çoban olacak..

07/05/2020.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.