RE: Domain ve Hosting nedir?

Kendimin ve birçok arkadaşımın da sıkça adından bahsettiğimiz ve bir site kurmak istediğimiz zaman zorunlu olarak sahip olmamız gereken iki unsur vardır: Domain ve Hosting. Eminim sizler de kişisel web sitenizi , e-ticaret sitenizi veya tanıtım yapmak için kullanacağınız sitenizi açmak için ilk olarak sahip olmanız gereken iki unsur olarak karşınıza çıkmıştır.

Alan adı olarak da bilinen Domain’den bahsetmek gerekirse şahsınıza ait ve internet üzerinde temelde bir DNS(Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinde barındırılan ve başka eşi benzeri olmayan bir adrestir. Parmak izi yada vatandaşlık numarası gibi bu isimden sadece 1 tane vardır. Mesela www.matador.com  alan adı(domain) bana aittir ve başka kimse tarafından kullanılamaz.

Web alanı olarak da biline Hosting ise kiraladığınız alan adına bağlı bir web sitesi yayınlamak için kullanacağınız, ve özünde disk, trafik, bağlantı hızı kavramlarını ifade eden depolama alanıdır. Yani internete bağlı bir sunucuda, web siteniz ve dosyalarınız herkese açık bir şekilde yayınlanır.

Bunlara sahip olmak için araştırma yaptığınızda fiyatları değişiklik göstermektedir fakat ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Yorum Ekle

teşekkür ederim. ingilizcem çok iyi olmadığı için turhost’tan alacağım galiba. fiyatları makul görünüyor, site de güven veriyor genel olarak. domain işini dediğiniz gibi ücretsiz çözersem süper olacak

Intern 18/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.