RE: Çeviri yaparak para kazanmak mümkün mü?

Freelance işine yeni yeni giriş yapan arkadaşların çeviri yaparak para kazanmak mümkün mü? Gibi sorularına şahit oluyorum. Evet çeşitli çeviri platformlarında çeviri yaparak para kazanan bir sürü insan var.

Çok güzel paralar kazanılabilir ama… Birde bu işin aması var. İngilizce dili artık o kadar global bir dil oldu ki konuşmayan kalmadı. 😀 Tabi herkes çeviri yapabilecek kadar bilmiyor ama çeviri yapabilenlerde ülkemizde epey çok. Şimdi bu kadar çok çevirmenin olduğu bir freelance platformunda iş almak cidden zorlaşıyor. Bir de bu arkadaşlar birbirinden iş kapabilmek için fiyatları düşürdükçe düşürüyor. D: Ben İngilizce Türkçe çeviri yapabilecek kıvamda olduğumu düşünüyorum ama rekabetin çok ve fiyatların düşük olması beni cidden soğuttu.

Tabi şöyle bir durum da var. Eğer ülkemizde az kişinin bildiği dillere hakimseniz o zaman ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Ben kendi kafamda para kazandıran çeviri dillerini üç seviyeye koydum.

  1. Diğer yabancı diller.
  2. Almanca ve Arapça.
  3. İngilizce.

İngilizce herkes biliyor herkes çeviri yapıyor fiyatlar düşüyor rekabet artıyor.

Almanca ve Arapça yine yaygın olarak biliniyor ama yine de İngilizce kadar ayağa düşmüş durumda değiller ve hala daha para kazanılabilir.

Birinci sınıf yani en çok kazandıran diller Almanca, Arapça ve İngilizce dışında kalan dünya dilleri. Bu dilleri bilip çeviri yapacak adam sayısı az olduğu için kimseyle rekabet etmeden işi alabilirsiniz. Ayrıca başka kimse bu işte olmadığı için ücretinizi de istediğiniz gibi taban fiyattan belirleyebilirsiniz.

İngilizce dışında çeviri yapabiliyorsanız bu işe hemen başlayın, güzel paralar kazanırsınız diyebilirim. Ama İngilizce çeviri yapmayı düşünüyorsanız sektör maalesef pek iç açıcı değil.

Yorum Ekle

Şunu söylemeliyim ki bir dil bilmek ve çeviri yapabilmek aynı şey değil. Kitap çevirilerinde bu karşımıza çıkıyor. Çeviri sanıldığından çok önemli çünkü birçok kelimeyi dile katıyorsunuz. Bu nedenle gerçekten iyi çeviri yapmak ile orta seviyede çeviri yapmak arasında oldukça fark var. Para konusuna gelince bence para kazanmak mümkün ama piyasa çok iyi değil. Bu nedenle kendinizi kanıtlamanız gerekebilir.

Mid-Level 22/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.