RE: Bir IK’cı olarak CV’lerde en çok yapılan hataları açıklıyorum

Merhaba herkese,

Uzun yıllar şirketlerin IK departmanında çalıştım ve son 2 yıldır bağımsız olarak çalışıyorum. Bugüne kadar en çok gördüğüm birkaç önemli hatadan bahsedeceğim. Bunları çalışma hayatınız boyunca yapmamanızı tavsiye ederim.

– Kariyer.net gibi sitelerdeki CV’nin pdf’e dönüştürülüp mail ile gönderilmesi. Daha profesyonel bir CV için word formatını kullanmalı, sonradan pdf’e dönüştürmelisiniz. Kariyer.net gibi sitelerden CV’nizi pdf’e dönüştürüp göndermeyin

– CV’lerin %90’ından fazlasında açık adres yazıyor. Hiçbir şirket yetkilisinin sizin kapı numaranıza kadar bilmesine gerek yok. İl-ilçe yeterli olacaktır. İşe alınırsanız açık adresinizi isterler.

– Hobiler kısmına “kitap okumak”, “yüzmek” yazmak. Bu da en çok yapılan hatalardan biri. Eğer daha önemli bir hobiniz yoksa hiç yazmamanız daha iyi olur. CV’lerin %50’sinde hobiler kısmında “kitap okumak” yazıyor.

– Referanslar kısmı zannedilenden daha önemli ve bu kısım kesinlikle birlikte çalıştığınız şirketlerden oluşmalı. Bir işte deneyiminiz yoksa belki bir ya da iki tane akademisyen bilgisi olabilir ama deneyimli biriyseniz referanslarınızda sadece birlikte çalıştığınız kişiler olmalı. Tanıdığınız tüm profesyonelleri referansınıza eklemenize gerek yok.

Başarılar dilerim.

Yorum Ekle

kitap okumak, spor yapmak bizim en vazgeçilme geleneksel ve sözde hobilerimiz:))

Mid-Level 27/05/2020 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Cevabı göndererek gizlilik politikası ve kullanım koşulları'nı onaylamış olursun.